Jednou z činností, kterou TA ČR zabezpečuje, je rozvoj mezinárodní spolupráce v oblasti aplikovaného výzkumu a inovací a spolupráce s obdobnými agenturami v zahraničí. TA ČR má zájem o spolupráci s agenturami a institucemi rozvíjejícími mezinárodní spolupráci po celém světě za účelem navazování kontaktů, určení vzájemných priorit, výměny know-how a podpory společných projektů aplikovaného výzkumu k zajištění rozvoje inovací a konkurenceschopnosti partnerů.
Technologická agentura ČR rovněž rozvíjí kontakty a spolupráci se zastupitelskými úřady cizích států v ČR v kooperaci s MZV, českými zastupitelskými úřady v zahraničí a dalšími resorty a zájmovými organizacemi za účelem prohloubení informovanosti o aktivitách, o programech TA ČR a o situaci v oblasti aplikovaného výzkumu, vědeckého rozvoje a inovací v ČR.
Aktivity mezinárodní spolupráce TA ČR se dělí na následující oblasti:
Další aktivity s návazností na Evropský rámcový program
Technologická agentura ČR se zapojuje i do menších mezinárodních projektů programu Horizon 2020, například typu CSA – coordination support action, které jsou interními projekty s cílem zdokonalit fungování agentury.
TAFTIE
Významnou součástí mezinárodní spolupráce je i rozvoj partnerských vztahů a využívání zkušeností a příkladů dobré praxe v rámci Evropské sítě inovačních agentur TAFTIE. TAFTIE je síť 35 evropských inovačních agentur z 29 evropských zemí. Cílem TAFTIE je podpořit spolupráci národních agentur, uskutečňujících národní technologické programy. Umožňuje sdílet nejlepší práce ve výzkumu, vývoji a inovacích a spolupracovat na evropské úrovni. TAFTIE spolupracuje rovněž s Evropskou komisí a s mimoevropskými partnery, je také cenným zdrojem kontaktů, informací a zkušeností. Technologická agentura ČR se stala členem v roce 2010, v roce 2017 TAFTIE předsedala. Je zapojena do všech pracovních skupin a podílí se na organizaci vzdělávacích akcí Akademie TAFTIE.
Technologická agentura ČR spolupracuje i v dalších strategických sítích zapojených do Evropského rámcového programu Horizont 2020.
BlockStart 2
Otevřená výzva pro malé a střední podniky využívající blockchainovou technologii – nová příležitost k pilotnímu zapojení
Inovativní malé a střední podniky, které chtějí přijmout blockchainová řešení k rozvoji svého podnikání, mohou do 11. března 2021 požádat o partnerský program BlockStart, navázat partnerství s vývojáři blockchainu a získat až 3 000 € na ověření a pilotní řešení blockchainu.
Více informací najdete ZDE.