Novinky
Program Beta2 Program Gama Program Delta2 Program Epsilon Program Zéta Program Éta Program Théta Program Kappa Program Národní centra kompetence 1 Program Trend Program Doprava 2020 Program Prostředí pro život

Večer chytrých řešení a kultury ocenil nejlepší projekty aplikovaného výzkumu Technologické agentury ČR

Zástupci firem a výzkumných organizací převzali Ceny Technologické agentury ČR (TA ČR) za rok 2014 z rukou nejvyšších představitelů státu a dalších významných osobností. Slavnostní večer nabídl vedle nejlepších projektů aplikovaného výzkumu i kulturní zážitek a společenskou příležitost v unikátním prostředí Nové budovy Národního muzea.

Slavnostní předávání Cen Technologické agentury ČR 2014
Večerní program v hlavním sále chtěl záměrně upozornit na propojení umění a výzkumu, jako dvou stran téže mince. Podle předsedkyně TA ČR Rut Bízkové bychom v celospolečenské debatě měli přestat mluvit pouze o konkurenceschopnosti, ale měli bychom spíše mluvit o tom, jak chceme čelit výzvám 21. století. „Čelit těmto výzvám znamená využít všechny možnosti, chytrá řešení, vědu, umění pro dobrý život lidí v naší zemi,“ vysvětluje Rut Bízková.

Ceny Technologické agentury předala první místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková, předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček, premiér Bohuslav Sobotka, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek.

Nejlepším firmám a výzkumníkům pogratulovali také ministr dopravy Antonín Prachař, předseda výboru pro výzkum PSP ČR Jiří Zlatuška, 1. místopředsedkyně RVVI Eva Syková, předseda AV ČR Jiří Drahoš, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, bývalý ministr průmyslu a obchodu a zmocněnec vlády pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala, předseda výzkumné rady TA ČR Vladimír Mařík, člen kontrolní rady TA ČR prof. Vavřín a Lukáš Jabůrek, autor cen, umělecký ředitel skláren Moser, a.s.

„Všem vítězům gratuluji a zároveň bych chtěl velmi ocenit, že se aplikovanému výzkumu naplno věnují, protože právě takové projekty našim firmám výrazně pomáhají v konkurenceschopnosti u nás doma i v zahraničí. Rovněž bych rád poděkoval Technologické agentuře, která má koordinaci státní podpory právě aplikovanému výzkumu na starosti,“ uvedl Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny.
Ocenění v kategorii originalita řešení za vývoj elektrické pohonné jednotky pro malý letoun získala firma Evektor
Vedle poděkování vítězům letošních Cen TA ČR na sebe politici také leccos prozradili. Premiér Sobotka má prý velmi blízko k archeologii a v mládí se chtěl tomuto oboru věnovat, zatímco místopředseda vlády Bělobrádek chtěl být náčelníkem Indiánů. Předseda poslanecké sněmovny prozradil, že má rád stolní a počítačové hry a místopředsedkyně Senátu Alena Gajdušková považuje za důležitý vynález myčku nádobí.

V kulturní části večera si účastníci mohli poslechnout skladby soudobé české a světové klasické hudby, díla Petra Ebena, Alfreda Schnittkeho a Jana Nováka v podání komorního dua Jiřího Bárty a Terezie Fialové a sboru Pražští pěvci. O vizuální zážitek večera se postarala multimediální realizace„RESTART“, umělecké dílo učitele a studentů fakulty designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

O firmách a projektech, jejichž autoři získali Ceny TA ČR za rok 2014, se více dozvíte v článku „Ceny TA ČR 2014 za aplikovaný výzkum získaly úsporné plošiny nebo letadlo na elektrický pohon“.