Novinky
Program Beta2 Program Gama Program Delta2 Program Epsilon Program Zéta Program Éta Program Théta Program Kappa Program Národní centra kompetence 1 Program Trend Program Doprava 2020 Program Prostředí pro život

Pavel Komárek: Aplikovaný výzkum by měl z nápadů dělat peníze

„Výzkum dělá z peněz nápady, aplikace z nápadů dělají peníze,“ shrnuje v nadsázce Pavel Komárek, člen předsednictva Technologické agentury ČR, hlavní rozdíl mezi aplikovaným a základním výzkumem. O aplikovaném výzkumu, inovačním potenciálu českých firem a pátém výročí Technologické agentury hovořil v rozhovoru pro Studio Leonardo Českého rozhlasu Plus.

 Pavel Komárek, člen předsednictva TA ČR ve Studiu Leonardo. Foto: Marián Vojtek/Český rozhlas Plus
V České republice stále brzdí snahu dostávat do praxe nejnovější inovace nedostatečná spolupráce výzkumných organizací a soukromých firem. To je dáno historicky – vysoké školy se soustředí především na svobodný výzkum, soukromé firmy na zisk. Právě propojování obou sfér je hlavním cílem Technologické agentury.

Výsledky výzkumu a vývoje navíc nejsou obvykle připravené přímo pro průmyslové využití, proto je potřeba podporovat snahu dostat laboratorní výsledky do skutečné praxe.

Celý rozhovor si můžete poslechnout na stránkách Studia Leonardo Čro Plus.