V září 2024 dostanou výzkumníci příležitost zapojit se již do třetí mezinárodní výzvy Evropského partnerství Driving Urban Transitions (DUT). Výzvu Partnerství DUT (Driving Urban Transitions) Call 2024 vyhlašuje strategická síť JPI Urban Europe. Výzva je zaměřena na podporu mezinárodních výzkumných projektů, které si kladou za cíl pomoci městům v přechodu k udržitelnější ekonomice a fungování. Výzva bude otevřena od 2. 9. 2024 a zkrácené návrhy projektů (tzv. pre-proposals) budou moci zájemci podávat do 14. 11. 2024.
Mezinárodní konsorcia budou moci podávat projekty ve třech tematických oblastech:
- Positive Energy Districts (PED)
- 15-minute City (15mC)
- Circular Urban Economies (CUE)
Čeští uchazeči se budou moci, stejně jako v předchozích dvou výzvách, zapojit do prvních dvou jmenovaných tematických oblastí. Okruh Positive Energy Districts cílí na nová inovativní řešení pro plánování a vytváření energeticky pozitivních čtvrtí a cílem okruhu 15-minute City je zlepšení městské mobility a dostupnosti služeb na úrovni městských čtvrtí.
Tematické oblasti se dělí na tři jednotlivá témata (call topics), čeští uchazeči se budou moci zapojit do následujících témat:
- Positive Energy Districts (PED)
- Towards the climate-neutral city: PEDs, system integration and urban strategies
- Managing the urban energy transition: data management and decision support systems
- 15-Minute City (15mC)
- Evidence for the urban mobility transition: data and indicators for effective decision-making
Celková finanční částka podpory TA ČR na výzvu pro české uchazeče v mezinárodních projektech je 550 000 EUR. Maximální finanční částka podpory na projekt (na jeho českou část) je 150 000 EUR.
Výzva se řídí mezinárodními pravidly společnými pro uchazeče ze všech zapojených zemí. Kromě mezinárodních pravidel musí čeští uchazeči splňovat také národní podmínky stanovené příslušným národním poskytovatelem. Uchazeči, kteří se zapojí do projektů aplikovaného výzkumu, budou tedy muset splnit národní podmínky vycházející z programu SIGMA (Dílčí cíl 4 – Mezinárodní spolupráce).
Předběžný seznam zapojených zemí a poskytovatelů*:
Belgie (F.R.S.-FNRS, VLAIO, FWO, Innoviris); Bulharsko (BNSF); Česká republika (TA ČR); Dánsko (IFD); Estonsko (MKM, ETAg); Finsko (BF); Francie (ANR, ADEME); Island (Rannis); Itálie (MIMIT, MUR); Kanada (FRQNT-FRQSC); Jižní Korea (KAIA); Kypr (RIF); Lotyšsko (LCS); Litva (LMT); Maďarsko (NKFIH); Německo (DLR, FZJ-PtJ); Nizozemí (MINBZK, NWO, Taskforce for Applied Research – SIA); Polsko (NCBR); Portugalsko (CCDR-C, FCT); Rakousko (FFG); Rumunsko (UEFISCDI); Řecko (GSRI); Slovinsko (ARIS); Španělsko (AEI, CDTI); Švédsko (Formas, SWEA); Švýcarsko (DETEC, Innosuisse, SNSF); Turecko (TUBİTAK), Velká Británie (UKRI)
*Jedná se o předběžný seznam zemí aktuální k 10. 7. 2024, někteří poskytovatelé ještě svou účast ve výzvě potvrdí.
Partnerství DUT pořádá informační webinář pro všechny zájemce, který proběhne 10. září 2024 od 10 do 13 hodin. Bližší informace a registraci naleznete zde.
Oficiální Call text obsahující kompletní popis zaměření výzvy bude zveřejněn na stránkách Partnerství DUT. Pro aktuální informace o výzvě sledujte webové stránky www.tacr.cz a mezinárodní stránky výzvy zde.