Rozdíly v odměňování žen a mužů v TA ČR: výsledky pátého ročníku analýzy prostřednictvím nástroje Logib

Spravedlivé odměňování žen a mužů ze strany zaměstnavatele je jedním z důležitých ukazatelů jeho rovného zacházení se zaměstnanci. TA ČR věnuje tomuto aspektu pozornost dlouhodobě, přičemž využívá nástroje Logib, který byl vyvinut ve Švýcarsku. Jeho uzpůsobení pro české prostředí bylo zajištěno Ministerstvem práce a sociálních věcí v rámci projektu 22 % K ROVNOSTI.

Dle letošní analýzy výsledků za rok 2023 činil rozdíl v odměňování mezi muži a ženami v TA ČR, tedy tzv. gender pay gap, 3,3 % v neprospěch žen. Do analýzy byly zahrnuty kmenové i projektové příjmy a úvazky. Tento rozdíl ovšem byl vyhodnocen jako statisticky nevýznamný, identifikované rozdíly v odměňování u obou pohlaví nebyly systematické. V kontextu pěti ročníků provádění analýzy odměňování v TA ČR se jedná o prozatím nejlepší výsledek (v roce 2022 činil rozdíl 5,7 % v neprospěch žen, o rok dříve 8,3 %, v roce 2020 7,1 % a v roce 2019, prvním analyzovaném ročníku, 4,2 %).

Ačkoli se stále jedná o nenulový rozdíl, v rámci pracovních organizací České republiky je tento výsledek nadprůměrně dobrý. A to i na poli veřejné správy, kde se obvykle z důvodu odměňování na základě platových tabulek nerovnosti nepředpokládají. Dle českých průzkumů této sféry (např. Sociologický ústav AV ČR 2018) může k nerovnostem v odměňování ve veřejné správě docházet například zařazováním žen a mužů s obdobnou kvalifikací, zkušenostmi a náplní práce na konkrétní pozice a při přiřazování tabulkových tříd k jednotlivým pozicím. Dále mohou nerovnosti vznikat v rámci nastavování výše osobního příplatku a odměn. Zde sehrávají často roli genderové stereotypy – například vnímání muže jako živitele, s čímž se pojí přisuzovaná potřeba vyššího výdělku.

Z podrobnějších analýz TA ČR vyplynulo, že je třeba věnovat největší pozornost věkové skupině 30–49 let, v níž jsou (v kontextu skupin, v nichž je dostatečné zastoupení žen i mužů umožňující porovnání) platové rozdíly nejvýraznější. Tato situace odpovídá i obecnějším trendům na trhu práce. Je spjata s faktem relativně dlouhé rodičovské dovolené v ČR, na niž nastupují v 98 % ženy. Přispívá k ní také nedostatek široce dostupné péče o děti mladší tří let a dalších institucionálních opatření, která by umožňovala plnohodnotné zapojení žen s malými dětmi na trhu práce. Přestože mají platy zaměstnanců a zaměstnankyň v čase zpravidla tendenci růst, u pečujících na rodičovské dovolené k tomuto nárůstu nedochází. Zejména v případě delších kariérních pauz se ženy mohou vracet na nižší pozice, než z jakých na mateřskou/rodičovskou dovolenou odcházely.

Možné postupy zaměstnavatelů, které povedou ke zmírnění dopadů rodičovství na pracovní dráhy žen a rozdíly v odměňování, si vyžadují za těchto podmínek komplexní přístup, jenž se vedle platové politiky a praxe soustředí i na možnosti slaďování práce s péčí o děti. TA ČR například nabízí osobám na rodičovské dovolené možnost kontinuální spolupráce, která jim umožní zůstat zapojeny do pracovního života. Může se jednat o ad hoc výpomoc i trvalou spolupráci. Důležitým opatřením TA ČR, které cílí mimo jiné na zmírnění rozdílů odměňování, bylo rovněž zavedení kariérního řádu, jenž stanovil pravidla odměňování na základě přidané hodnoty práce vykonávané v jednotlivých pracovních rolích. Dochází také ke koncepčnímu zvyšování platů s ohledem na výše platů ostatních zaměstnanců. V monitorování genderových rozdílů v odměňování prostřednictvím nástroje Logib bude TA ČR pokračovat i v následujících letech. Pozornost bude stejně tak věnována systematické analýze příčin případných rozdílů, aby bylo možné je za pomoci vhodných opatření odstranit.

Technologická agentura ČR nabízí svým zaměstnankyním a zaměstnancům možnost pracovat při mateřské či rodičovské dovolené. Pečující osoby si mohou dle svých možností zvolit, zda chtějí spolupracovat na dohodu či zkrácený úvazek a uzpůsobit tomu svůj denní režim. Přečtěte si příběhy tří žen, které tuto možnost aktuálně využívají.

Jaký byl váš profesní vývoj v Agentuře?

V době mého nástupu byla Táňa Hálová Perglová na podobné pozici, na které jsem teď já, a později se stala mojí mentorkou, čehož si moc vážím, protože Táňa má dar lidi inspirovat a věřit v ně. Spoustu mě toho naučila a vycvičila mě, abych po ní mohla pozici převzít, když se stala sekční ředitelkou.

Co se vám na práci tady líbí/baví?

Jsem jedna z mála lidí, kteří mohou upřímně říct, že mají opravdu rádi svoji práci. Vždycky jsem na ní měla ráda, že mě podněcuje k sebevzdělávání, že je kreativní i systematická zároveň a přivádí mě k důležitým tématům a zajímavým lidem. Nově mám ale ještě jeden důvod si myslet, že práce v TA ČR je výjimečná – dělám část své práce dál jako dohodář na mateřské dovolené. Když jsem oznámila, že půjdu na mateřskou, bála jsem se, že si můj tým za mě najde náhradu, já vypadnu z praxe a možná se ani nebudu mít kam vrátit.

K mému překvapení mi ale místo toho moje nadřízená Táňa řekla, že jestli budu chtít na MD dál pracovat, bude mi to nejen umožněno, ale bude to vítané. Tým mých skvělých kolegů mi umožnil většinu mojí agendy předat, ale tu expertní část si nechat a dělat ji skoro nepřetržitě dál na maličký úvazek, který se dá s miminkem zvládnout. TA ČR mě dokonce vyslala na dvě zahraniční služební cesty, kam jsem si mohla vzít stále kojené miminko s sebou.

Co vám nejvíce pomáhá při práci na mateřské/rodičovské dovolené?

Bez chápavosti a flexibility kolegů a vedoucího by to vůbec nešlo. Podmínky, do kterých se naše spolupráce teď musí vejít, berou jako normální věc, nikoli otravnou komplikaci. Jako kdyby to bylo úplně normální, že součástí týmu jsou i mámy a v zásadě i děti. Myslím, že jinde se člověk za to, že má děti a musí se jim přizpůsobit, musí omlouvat.


Jaký byl váš profesní vývoj v Agentuře?

Do TA ČR jsem nastoupila v roce 2014, těsně po ukončení studia na VŠ. Na úplném začátku jsem zastávala “sdílenou” pozici v projektu Zefektivnění z operačního programu. Po skončení projektu jsem měla možnost nahlédnout do PR oddělení a následně do projektové kanceláře Na přelomu 2016/2017 se agentura rozhodla zapojit se do unijního programu Horizont 2020 a mým úkolem bylo vymyslet, jak včlenit a realizovat nové mezinárodní aktivity do agendy TA ČR. Celá tato agenda se časem rozrostla a já měla možnost vytvořit úsek/oddělení a stát v jeho čele. V roce 2022 byly do oddělení seskupeny skoro všechny mez. aktivity TA ČR- tedy i bilaterální spolupráce, TAFTIE.

Co se vám na práci tady líbí/baví?

Vždy mě bavily nové výzvy a hledání cest, jak něco zrealizovat.

Se vznikem oddělení jsem se zaměřila i na roli vedoucí, ale i přesto jsem si vždy držela část své expertní stránky pro vymýšlení nových rozvojových aktivit..Těsně před odchodem na mateřskou dovolenou přišla nová výzva vymyslet implementaci EDF v rámci Programu PRODEF, tedy nalezení cesty jak pomoci úspěšným českým uchazečům získat dodatečné finanční prostředky pro jejich aktivity v mezinárodním projektu. Jelikož celou aktivitu koordinuji, je na mně jak si práci v průběhu dne rozložím a na kdy si naplánuji případné schůzky. Dále jsem si ponechala agendu vedení dílčího cíle 4 Programu SIGMA.

Co vám nejvíce pomáhá při práci na mateřské/rodičovské dovolené?

Vstřícný přístup TA ČR pracovat vzdáleně, možnost řešit agendu přes telefon – chat, někdy cally se sluchátky v uších při vození kočárku. Pomáhá mi, když dítě spí alespoň hodinu 🙂 a zajetý režim v 19 hodin v posteli – to mi umožňuje věnovat se koncepční práci, která vyžaduje vícehodinové soustředění. V neposlední řadě je to rodina a blízcí přátelé, kteří v exponovaných obdobích a při důležitých jednáních, která vedu, pohlídají.


Jaký byl váš profesní vývoj v Agentuře?

Role asistentky mi umožnila poznat řadu oblastí a kolegů v Agentuře, pochopit její fungování. To byly fajn základy pro profesní růst. Po 3 letech v roli asistentky přišla příležitost ucházet o post vedoucí oddělení Kabinetu. Chvíli jsem váhala, jestli se do výběrka přihlásit, ale nakonec jsem si řekla, že je na čase zkusit něco nového. Jeden z úkolů byla příprava vize oddělení. To pro mě byla nová zkušenost, trochu vystoupení z komfortní zóny, ale povedlo se a od roku 2021 jsem v pozici vedoucí.

Co se vám na práci tady líbí/baví?

Skvělý kolektiv a progresivní prostředí, kde vládne otevřená atmosféra. V současné době, kdy pracuji na poloviční úvazek při rodičovské, mi právě ten skvělý, podporující a vstřícný kolektiv velmi pomáhá.

Co vám nejvíce pomáhá při práci na mateřské/rodičovské dovolené?

Kromě kolektivu také podpora vedení, možnost pracovat z domu, možnost mít na pracovišti dceru a flexibilní pracovní doba.