I letos míří české nápady do světa. Konkrétně se jedná o výzkumné projekty podpořené Technologickou agenturou, které mají silný komerční potenciál v zahraničí. Skupina expertů realizačního týmu Podpora exportu VaV z TA ČR a EGAP,ve spolupráci s dalšími organizacemi státní správy i komerčního sektoru každoročně vybírají projekty a cílenou poradenskou podporou pomáhají jejich autorům komercionalizovat státem podpořený výzkum.
V letošním roce se do finále dostaly níže uvedené projekty, které byly představeny na online semináři 15. září 2022.
Autoři představili své projekty na online semináři 15. září 2022. Jak uvedl David Havlíček z EGAP: „EGAP a TA ČR spolupracují už osm let a snažíme se, aby know-how našich vědců neskončilo v zahraničí, ale aby zůstalo v České republice, a také aby u nás doma zůstala i přidaná hodnota“.
Rok 2022 byl z tohoto pohledu unikátní. „Letos jsme měli při výběru projektů výzkumu a vývoje podpořených státem šťastnou ruku,“ říká Martina Kepková z TA ČR, která má na starost zejména přípravu projektů a komunikaci s jejich autory. „Všechny přispívají k řešení důležitých problémů například v energetice, při ochraně před mikroorganismy nebo v boji proti hluku.“ Jak se můžete přesvědčit na záznamu semináře, všichni zástupci vybraných firem projekty prezentují zajímavě a s jasnou informací, koho hledají – zda výrobce, exportéra nebo zákazníky.
Základní technické know-how firmy Satello s.r.o. souvisí s klimatizačním systémem a jeho komponentami, systémem řízení teploty, chlazením baterií. Ondřej Švanda prezentoval kompaktní reverzibilní tepelné čerpadlo, pro jehož komercionalizaci firma uvítá pomoc při prvním otevírání dveří u nových zákazníků.
Richard Cimler, který prezentoval monitoring vitálních funkcí zvířat pomocí neinvazivních metod, nás zaujal informací, že i u zvířat funguje „syndrom bílého pláště“. Hodnoty frekvence tepu a tlaku krve se mohou v ordinaci výrazně lišit od stavu, kdy je zvíře ve známém prostředí. Metoda má velmi zajímavé využití i v humánní medicíně nebo v péči o seniory.
Martin Kroupa z firmy Leancat s.r.o. představil vodní elektrolyzér PEM. „Náš elektrolyzér chceme použít v rezidenčních aplikacích v systému, který je schopen z přebytků energie z fotovoltaiky během léta vyrábět vodík a v zimě jej využívat v palivových článcích pro výrobu tepla a elektřiny“, dodal. Firma se věnuje i výrobě technologií pro vzdělávání a výrobě testovacích stanic pro zákazníky.
Stanislav Kříž z UJV Řež, a.s. se rovněž zaměřil na využívání elektrolyzérů. Jak uvedl, v létě, v době maximálních špiček se využívá elektrolyzérů pro přeměnu elektrické energie na vodík, který se ukládá do nádrží. Později se buď využije opět k výrobě elektrické energie, nebo jako vodík k tankování do vodíkových vozů. Představil rovněž malou vodíkovou plnicí stanici umístěnou v transportním kontejneru a HYVAN, malé bateriové vozidlo doplněné vodíkovým prodlužovačem dojezdu. Zaujal i projekt Power Box (vznikl ve spolupráci s VŠCHT) – mobilní čistě vodíkový zdroj energie, který je napájen z vodíkové lahve. Má velké využití v integrovaném záchranářském systému, pro armádu v polních nemocnicích nebo jako zdroj pro přenosné radiostanice.
Kateřina Zetková a Jakub Opršal ze Synpo, a.s. představili inovativní antimikrobiální systémy „AlterBio“. Na rozdíl od konvenčních biocidů, které se nekontrolovaně uvolňují do prostředí, se autorům podařilo díky modifikaci a vazbě fotoaktivního ftalocyaninu s polymerní matricí tomuto uvolňování zabránit. Výsledkem jsou moderní nátěrové hmoty a nátěry pro plasty a podlahoviny s dlouhodobou účinností proti baktériím a plísním nebo textilie s širokým antibakteriálním účinkem s využitím ve veřejných prostorách, ve veřejné dopravě, školství a zdravotnických zařízeních.
Ondřej Simon z firmy EKOLA představil systém pro inteligentní řízení procesů v závislosti na intenzitě hluku. Nový přístroj vyvinutý ve spolupráci s fakultou elektrotechnickou ČVUT nepočítá přímo data, ale stará se o transport surových dat do paměti (většinou na vzdálený server, ale může to být i vnitřní paměť). Teprve potom jsou uložená data zpracována buď v reálném čase, nebo třeba za rok. Zásadní výhoda je, že data mohou být vždy zpracována podle jakýchkoliv dalších kritérií a požadavků.
Vzhledem ke kvalitě výsledků i samotným prezentacím bude letos opět šance, aby se alespoň jedna firem z letošního ročníku projektu Podpora exportu VaV prezentovala i na evropské úrovni na platformě EuroQuity, která propojuje špičkové evropské inovátory s investory.
Někteří zástupci vybraných firem nebudou chybět ani na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu.
Milena Vicenová
Prezentace jednotlivých projektů ze semináře ke zhlédnutí: